Strona Główna Forum motocyklistów
Forum pod egidą KTM 'Husaria' Piła

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
'Projekt Blücher' - reaktywacja 2015
Autor Wiadomość
Wojciech 
Administrator

Wysłany: 1 Czerwiec 2015   'Projekt Blücher' - reaktywacja 2015

Zapracowany człowiek nie jest w stanie zająć się tu i teraz wszystkim, co planuje. Tak więc reaktywacja Projektu Blücher musiała poczekać do bieżącego sezonu na swoją kolejkę. Oficjalnie zakończyliśmy podróże związane z postacią słynnego marszałka w Krobielowicach na Dolnym Śląsku i pozornie temat został wyczerpany. Ale tylko pozornie!
W trakcie pierwszej części odkrywaliśmy pomnik wzniesiony przez księcia Karola Pruskiego Hohenzollerna ku pamięci dwojga dziatek Blüchera zrodzonych w pierwszym małżeństwie z Karoliną von Mehling. Pomnik, choć okazały miał jednak istotne braki w całości, na które składały się utrącony wieniec górny monumentu oraz krzyż pierwotnie umieszczony na całości. Bieżąca, integralna część całego projektu nazwana roboczo 'reaktywacją' miała na celu wydobycie możliwie wszystkich elementów i ponowne zespolenie pomnika w całość.

Prace w dn. 3.05.2015

W zeszłym roku zlokalizowałem i odsłoniłem część wieńca zagrzebaną nieopodal głównego bloku, ale ze względu na ciężar granitowego elementu postanowiłem przeprowadzić kolejne prace bieżącej wiosny 2015. Ze względu na konieczność pozyskania specjalnego wyposażenia roboty zostały wykonane w kilku etapach. Pierwszy z nich miał miejsce na początku kwietnia 2015 i polegał na wstępnym odsłonięciu gabarytów wieńca tkwiącego dotychczas pod ziemią.

Prace w dn. 3.05.2015

Dla jego wydobycia i oczyszczenia udaliśmy się z Wojtkiem Kotlarskim w święto 3 maja 2015. Udało się nam wówczas dużym wysiłkiem podnieść i dokładnie oczyścić wieniec. Wykonany z jasnego granitu element o wymiarach 0,9 x 0,6 x 0,15 m miał objętość 0,09 m sześciennego, a szacowana waga wynosiła grubo ponad 200 kg. Do wydobycia wystarczyły zwykłe narzędzia ręczne oraz sosnowe krawędziaki, dzięki którym udało się ustawić wieniec pionowo, a następnie gruntownie oczyścić i umyć za pomocą wody i zwykłej szczotki. Po tych zabiegach granit ujawnił niezwykłą strukturę kamienia wyciętego specjalnie dla zaakcentowania wzorów biegnących przez jego przekrój. Dopiero czysty, w pełnym słońcu zaczął błyszczeć, jak przystało na element nagrobka dzieci pruskiego marszałka! Tego dnia sił starczyło nam jedynie na opisane prace oraz bezpieczne oparcie wieńca o zasadniczą część pomnika. W takim stanie miał poczekać na kolejną wizytę, bo umieszczenie go na wysokości ok. 1 metra przekraczało fizyczne możliwości dwóch mężczyzn!

Prace w dn. 9.05.2015

Następny etap miał miejsce 9 maja 2015, a do samochodu zapakowaliśmy przede wszystkim solidny podnośnik tzw. kolejowy o udźwigu do 2 ton, oraz trochę sprzętu pomocniczego. Żeby dać pewną bazę do ustawienia podnośnika należało dokopać się stabilnego gruntu ukrytego pod warstwą próchnicy. Żeby to jednak zrobić musieliśmy najpierw usunąć odłamany konar o średnicy ok. 25 cm. Trwało to dobrą godzinę i wymagało kilkukrotnej zmiany podczas pracy niewielka piłą ręczną.

Prace w dn. 9.05.2015

Wreszcie oczyściliśmy front robót i po osadzeniu podnośnika oraz zabezpieczeniu wszelkich krawędzi podatnych na ewentualne uszkodzenia Wojtek Kotlarski rozpoczął podnoszenie. W tym czasie ja korygowałem pozycję wieńca w jego podróży na ostateczne miejsce. Trwało to dobry kwadrans, ale po osiągnięciu właściwej wysokości granitowy blok dał się delikatnie, poziomo osadzić na drewnianych krawędziakach dystansujących od górnej powierzchni pomnika.

Prace w dn. 9.05.2015

Dopiero teraz euforia dobrze wykonanej roboty zastąpiła chwilowe zwątpienie, czy bieżąca praca rzeczywiście zakończy się sukcesem. Po krótkim odpoczynku precyzyjnie ustaliliśmy pozycję wieńca w stosunku do zasadniczej części pomnika, a następnie po naniesieniu między dwa elementy kleju montażowego usunęliśmy krawędziaki i opuściliśmy wieniec na swoje miejsce. Po drobnych korektach mogliśmy wreszcie podziwiać nasze ukończone dzieło, co zostało odpowiednio udokumentowane na fotografiach!

Prace w dn. 9.05.2015

W kolejnych dniach cała seria zdjęć została przekazana na ręce p. Chrisa Vaile do siedziby rodziny von Blücher w Krobielowicach. Stało się tak na mocy obietnicy złożonej Chrisowi na ręce jego córki Krystyny podczas trzeciej części Projektu. Mam nadzieję, że kiedyś prapraprawnuk słynnego Marszałka odwiedzi nasze okolice, a my będziemy mieć satysfakcję z zadbanego miejsca pamięci i wzruszeń, jakie w podobnych okolicznościach są udziałem wszystkich uczestników zdarzenia - nie tylko rodziny zmarłych.

Pozostałe epizody:
1. Projekt Blücher - część 1
2. Projekt Blücher - część 2
3. Projekt Blücher - uzupełnienie części 2
4. Projekt Blücher - część 3

Odpowiedz do tematu