Wyprawa do Rumunii - lipiec 2008

Powrót


Ważne informacje

Obrazek 1

I pojechali! (sobota 19.07. godz. 7:17)

W pierwszej grupie:
Rafał Bartoś, Marian Jędrzejaszek, Adam Kubacki, Jacek Łada, Małgosia Muszyńska i Mateusz Muszyński
W drugiej grupie:
Zbyszek Galus i Marcelina Galus, Tomek Kołodziejczyk, Jurek Kozera i Ola Kozera, Jarek Lelewski, Jarek Pawłowski, Roman Sendal i Wojtek Sendal, Paweł Wieczorek oraz Paweł Wojciechowski

Jeszcze w Pile na parkingu:

19 lipiec - Piła 19 lipiec - Piła

Zdjęcia przysyłane na bieżąco:

20 lipiec 20 lipiec
21 lipiec 21 lipiec
22 lipiec 23 lipiec
23 lipiec 23 lipiec
24 lipiec 25 lipiec
25 lipiec 25 lipiec

* * *


Bieżące relacje

Podróż do południowo-wschodniego krańca Polski minęła bez problemów. Następnego dnia przekroczyli granicę węgierską i dotarli do Rumunii. Kolejne dni biegły zgodnie z planem wycieczki, aczkolwiek z drobnymi korektami w harmonogramie. Drastyczne zmiany zaszły 25 lipca, kiedy na skutek opadów w Rumunii rzeki wystąpiły z koryt czyniac szkody podobnie, jak w południowej Polsce. Okręg Suczawa stał się terenem klęski żywiołowej z wysokim stanem wód, pozrywanymi mostami i zalanymi drogami. Powodzią dotknięty został Nowy Sołoniec - miejsce kwaterowania Husarzy i żywioł na jakiś czas unieruchomił motocyklistów. Został odwołany festiwal w Cimpolung i inne okoliczne imprezy. Całe szczęście nikt z naszych nie ucierpiał - nie są poszkodowani ludzie, nie doznał uszczerbku sprzęt. Fotografie z bieżącego serwisu ukazują fragment dramatycznej sytuacji w okolicach miejsca postoju pilskiej kompanii. No i wiadomość z ostatniej chwili - jednak trochę szkód zostało wyrządzonych, na szczęście tylko w sprzęcie. Ale może o tym w innej relacji... Najważniejsza informacja to, że wszyscy uczestnicy wyprawy wrócili już do Polski cali i zdrowi!

* * *


Plan wyjazdu

19.07. (sobota) - wyjazd o 6.00 z parkingu na al. Poznańskiej. Trasa: Piła - Września - Łódź - Myślenice - Nowy Sącz - Muszyna (nocleg)
20.07. (niedziela) - Muszyna - Satu Mare
21.07. (poniedziałek) - Satu Mare - Nowy Sołoniec
22.07. (wtorek) - wyjazd do Monastyrii Humorului, Pleszy i Pojany Mikuli
23.07. (środa) - Monastyr w Voronecu, Kaczyki
24.07. (czwartek) - festiwal w Cimpolungu, szczyt Rarauil
25.07. (piątek) - zwiedzanie słynnych monastyrii w Suceavita i Moldovita. W drodze w Marginea oglądamy i kupujemy czarną ceramikę produkowaną tylko w tym regionie w Europie
26.07. (sobota) - całodniowa wycieczka do Wąwozu Bicaz i nad Jezioro Czerwone - łącznie ok. 400 km
27.07. (niedziela) - cały dzień w Nowym Sołońcu, festyn
28.07. (poniedziałek) - dzień rumuński
29.07. (wtorek) - piesza wycieczka w góry, pożegnalna kolacja
30.07. (środa) - wyjazd do Tokaju
31.07. (czwartek) - przejazd Tokaj - Muszyna
01.08. (piątek) - Muszyna - Piła
Plan jest jak najbardziej ramowy, możliwe lekkie korekty lub różne improwizacje. Naszą bazą jest Nowy Sołoniec; mieszkamy - używając polskiego określenia - w gospodarstwie agroturystycznym. Na miejscu śniadania i obiadokolacje.

* * *

We czwartek 3.07. o godz. 19:00 odbędzie się w Klubie spotkanie uczestników wyprawy. Obecność - co oczywiste - jest konieczna, gdyż Marian przekaże ważne informacje oraz spisze numery PESEL osób biorących udział w wyjeździe oraz inne dane kontaktowe, jak adres zamieszkania i numer telefonu kierowcy.
Do odbioru będą także zamówione bluzy i koszulki - dotyczy to również kolegów, którzy nie jadą do Rumunii.


* * *

Planowany wyjazd z Piły - 19 lipca przez Wrześnię, Konin, autostradą nr 1 przez Łódź do Krakowa i dalej w kierunku granicy. Pierwszy nocleg jeszcze po polskiej stronie, blisko przejścia granicznego. Następnego dnia, 20 lipca pojedziemy przez Słowację i Węgry. Nocny odpoczynek ok. 10 km za granicą węgierską w rumuńskim Satu Mare. 30 lipca wyruszymy z Satu Mare trasą północną, górską, niezwykle malowniczą leżącą niedaleko granicy z Ukrainą przez Sighet, Borse, Cimpolung Moldoven i Gure Humorului do miejsca naszego pobytu Pojany Mikuli (Poiana Micului).

Obrazek 1


W Pojanie rezydować będziemy w Domu Polskim, gdzie mamy zapewnione śniadania i obiadokolacje. Przez ok. 10 dni zwiedzimy rumuńską Bukowinę - najpiękniejszą część Karpat Wschodnich. Będziemy podziwiać najsłynniejsze monastyrie tej części Europy: Putna, Voronet, Moldovita, Sucevita.

Obrazek 2


Pojedziemy też w okolice najwyższego wzniesienia w okolicy - Giumpalau. Następnie - 24 lipca weźmiemy udział w paradzie rozpoczynającej międzynarodowy festiwal folklorystyczny w Cimpulung Moldoven.
Udamy się także zobaczyć największe atrakcje krajobrazowe Karpat Wschodnich: Jezioro Czerwone i Wąwóz Bicaz.

Obrazek 3


Odwiedzimy polskie osady w okolicy: Nowy Sołoniec i Kaczyka, a tam kopalnię soli zbudowaną przez Polaków i sanktuarium Maryjne będące miejscem kultu wielu pielgrzymów Europy Wschodniej. Będziemy piec barana, jeść świeżą bryndzę prosto z wypasu owiec i zagryzać mamałygą... Jeden wieczór spędzimy wśród Rumunów, przy muzyce i regionalnej kuchni. Będziemy wracać 30 lub 31 lipca. Pojedziemy do węgierskiego Tokaju, gdzie zanocujemy jedną lub dwie noce. Naturalnie, zdegustujemy miejscowe wino i potrawy. Kolejnym etapem powrotnej drogi będzie trasa przez Słowację i Czechy z noclegiem w Skaliste. Na koniec przez Bielsko, Gliwice, Wrocław i Poznań wrócimy do domu 1 lub 2 sierpnia.
Przewidywany koszt wyprawy na jednego motocyklistę to ok. 3000 PLN (paliwo, noclegi w Polsce, Satu Mare, Tokaju i Skaliste, nocleg i wyżywienie w Pojanie, lunche, małe conieco i inne we własnym zakresie). Przejedziemy ok. 4500 - 5000 km.

Warunkiem wyjazdu jest wpłata u Mariana do 31 marca kwoty 500 PLN (zaliczka na noclegi). Powyższe informacje w czasie najbliższych tygodni/miesięcy będą uszczegóławiane. Wszelkie dodatkowe informacje również u Mariana (tel. 601778138) .

Tamtaratam!

W miarę napływu nowych informacji, będą one sukcesywnie zamieszczane na tej stronie...Powrót